Petržel listová

Dvouletá svěží bylina pocházející ze středomoří. Dnes je známa téměř po celém světě jako zelenina i jako koření. Je pravděpodobně o jedinou bylinku, již většina západních států považuje za nepostradatelnou. Pěstuje se ve většině oblastí mírného pásma. Poprvé se začala vysévat v 16. století v Německu.

Pěstované odrůdy se dělí do třech skupin:

  • Petržel kořenová, u které se používá především kořen, ale použít se dá celá rostlina. Má pěkný velký kořen, který známe hlavně jako součást zeleninových základů spolu s celerem a mrkví. Řapíky a listy se potom používají na sušení, jako součásti směsí sušené zeleniny. Listy jsou poměrně tvrdé a nedají se příliš použít čerstvé při vaření.
  • Petržel kadeřavá, známá též jako kudrnka se pěstuje pro zelenou nať. Kořen je daleko menší než u kořenové petržele a zpracovává se též do sušených nebo mražených zeleninových směsí. Kadeřavé listy se používají hlavně jako čerstvá přísada do hotových pokrmů, kterým dodá lehkou bylinkovou chuť a lákavou zelenou barvu.
  • Petržel plocholistá, podobně jako u kudrnky je pěstována pro nať a listy. Tato petržel je však  nejvhodnější k sušení. Usušené listy se potom používají buďto samostatně jako sušené koření a nebo jako součást nejrůznějších směsí koření. Kořen je jako u kudrnky poměrně malý a je využíván také k sušení jako součást sušených zeleninových směsí. Této petrželi se také říká francouzská nebo italská petržel. Má nejlepší chuť a v celé Evropě a na Blízkém východě je nejpoužívanější.

U všech druhů petržele se zpracovává celá rostlina, ale s rozdílným samotným zpracováním.

Petržel se pěstuje v podstatě v celé Evropě. Ve společnosti Variant používáme českou petržel pěstovanou v Polabské nížině, kde má naprosto ideální podmínky a proto dosahuje té nejlepší kvality.
Kvalita sušené listové petržele je určována hlavně podle barvy a množství éterických olejů, silic, apiolu a kyseliny listové, je jasně zelená a má jemné bylinkové aroma, které lehce připomíná anýz a citrón.
Pozor na nákup petržele, která nemá jasně zelenou barvu a bylinkové aroma. Setkáváme se i s petrželí, která má šedou až šedohnědou barvu a voní spíše jako seno, než jako sušená bylinka.

Petržel listová
Petržel listová
Petržel listová